Damacana Kapağı ile İğnelik Nasıl Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Bu yazımızda damacana kapağı ile iğnelik nasıl yapılır? başlığı altında damacana kapağı ve eski çorapları değerlendirebileceğiniz bir geri dönüşüm çalışması paylaşıyoruz. Plastik kapak ve çorap geri dönüşüm çalışmalarında sıkça kullanılmaktadır. Biz de bugün sizlerle bu iki malzemeyi kullanarak iğnelik yapabileceğiniz pratik bir yöntem paylaşıyoruz. Uygulamayı yapmak isterseniz gerekli olan malzemelerin listesini ve yapım aşamasının detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Damacana Kapağı ile İğnelik Nasıl Yapılır?

Evde iğnelik yapımı için farklı malzemeler kullanılmaktadır. Bir kumaş yuvarlak olarak kesilip kenarına dikiş gidildikten sonra bunun içine elyaf ya da pamuk doldurularak iğnelik yapılmaktadır. Bizim sizlerle paylaştığımız örnek çalışmada kumaş yerine çorap kullanılmış. Bu şekilde ayrıca dikiş yapmaya gerek kalmadan kolay bir şekilde iğnelik yapılabilir.

Damacana Kapağından İğnelik
Damacana Kapağından İğnelik

Evde küçülen, yırtılan ya da teki kaybolan çorap varsa siz de bununla iğnelik yapmayı deneyebilirsiniz. Çorabın içini doldurup yuvarlak bir parça hazırladıktan sonra bunu kenarını yapıştırdığınız damacana kapağının içine yerleştirebilirsiniz. Örnek uygulamada çorabın kenarında kendinden süsleme bulunduğu için ayrıca süsleme yapılmamıştır. Düz bir çorap kullanacaksanız buna elinizde bulunan malzemelerle istediğiniz şekilde süsleme yapabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 

  • 1 tane damacana kapağı
  • 1 tane çorap
  • Elyaf ya da pamuk
  • Makas
  • Silikon tabancası

Damacana Kapağından İğnelik Yapımı

  • İlk olarak damacana kapağının açık olan kısmını silikon tabancası yardımı ile yapıştırarak kapatın.
  • Daha sonra damacana kapağını çorabın üst tarafına geçirin ve biraz pay bırakarak geri kalan kısmını makas ile kesin.
Damacana Kapağı ile iğnelik Yapımı Resimli Anlatım
Damacana Kapağı ile iğnelik Yapımı Resimli Anlatım
  • Bu şekilde çorap ile kaplama yaptıktan sonra bunun alt kısmındaki açıklığı silikon tabancası yardımı ile yapıştırın.
  • Çorabın uç kısmını elyaf ile doldurun ve bunu yuvarlak bir hale getirerek damacana kapağının içine güzelce yerleştirin.

Tüm bu aşamalardan sonra damacana kapağı ile iğnelik yapımı tamamlanmış oluyor. İsterseniz damacananın sap kısmından iğneliği istediğiniz bir yere asarak da kullanabilirsiniz. Evde bu kolay geri dönüşüm çalışmasını denemek isteyenler için aşağıda damacana kapağı ile iğnelik yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Farklı bir malzeme kullanarak iğnelik yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız sünger ve pet şişe ile iğnelik yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial