Çorba Nasıl Koyulaştırılır

Çorba Nasıl Koyulaştırılır?

Sosyal medyada paylaş
RSS
Follow by Email
FACEBOOK
Google+
http://www.eglenbizle.com/corba-nasil-koyulastirilir/
Pinterest

Çorba nasıl koyulaştırılır? sorusunun cevabı yemek pişirmeye yeni başlayanların mutfakta işini kolaylaştırabilir. Tarhanadan mercimeğe, şehriyeden domates çorbasına kadar birçok farklı çorba çeşidi bulunmaktadır. Yapacağımız çorbaların kıvamının ve lezzetinin yerinde olması için bunların biraz koyu olması gerekmektedir. Çorbanın suyu ve yağı diğer malzemelerinden daha fazla olduğunda kıvamı da açık olur. Böyle bir durumda çorbanın tadına varamaz ve sıcak su içiyor gibi oluruz. Tabi ki çorbanın kıvamı diğer yemek çeşitlerine göre daha akışkan olmalıdır fakat bunu yaparken de lezzetini bozmamak lazım. Bu yazımızda çorbayı koyulaştırmanın püf noktaları hakkında bilgiler paylaşıyoruz.

Koyu Çorba Yapmanın Püf Noktaları

Çorba yaz kış her mevsim yemek masalarımızda bulunan bir yemek çeşididir. Çorbanın lezzetli olması için kıvamı son derece önemlidir. Çok sulu ya da çok koyu bir çorba istenen lezzeti vermez. Bu nedenle çok katı kıvamlı olmayan fakat biraz koyu bir çorba yapmak gerekmektedir. Aşağıda paylaşacağımız kolay ve etkili yöntemlerden istediğinizi uygulayarak daha koyu çorba pişirebilirsiniz.

Su ve Yağ Oranı

Çorbayı koyulaştırmak için ilk olarak buna katacağınız su ve yağ oranını iyi ayarlamanız gerekmektedir. Eğer suyunu ve yağını fazla koyarsanız çorba sulu olacaktır. Çorba yapımında tavuk ya da et suyu kullanırsanız kıvamı normal su ile yaptığınızdan daha koyu olacaktır.

Un Katmak

Koyu bir çorba yapmak için un kullanabilirsiniz. Çorbanın suyunu katmadan önce yağ ve unu kavurup daha sonra suyunu ilave ederseniz koyu kıvamlı bir çorba yapabilirsiniz.

Kısık Ateşte Pişirmek

Çorbayı kısık ateşte pişirdiğinizde malzemeler hemen kaynamaz ve böylece suyunu çekmesi için yeteri kadar zaman kalır. Eğer ocağın altını çok açarsanız çorbanın malzemeleri çabuk pişeceği için suyunu yeterince çekmeyebilir.

Terbiye Yapmak

Çorbalara katılan terbiye de kıvamı koyulaştırmak ve lezzetini arttırmak bakımından son derece önemlidir. Yapacağınız çorbanın türüne uygun bir terbiye hazırlayarak istediğiniz kıvamda enfes bir çorba pişirmeniz mümkün.

Nişasta İlave Etmek

Koyu bir çorba pişirmek için kullanılabilecek malzemelerden birisi de nişastadır. Bunun için 1 yemek kaşığı nişastayı çok az su ile açmalı ve bunu kaynayan çorbaya yavaş yavaş ilave etmelisiniz.

Rendelenmiş Çiğ Patates Katmak

Nişasta içeren patates de çorbayı koyulaştırmak için oldukça ideal bir malzemedir. 1 tane patatesi güzelce yıkayıp kabuğunu soyun. Daha sonra bunu rendeleyin ve kaynayan çorbanın içine ilave edin. Bu pratik yöntem sayesinde çorbanız daha koyu kıvamlı, lezzetli ve besleyici olacaktır.

Pişmiş Çorba Nasıl Koyulaştırılır?

Bazen çorbayı pişirdikten sonra bunun kıvamının çok sulu olduğunu fark ederiz. Böyle bir durumda akla; pişmiş çorba nasıl koyulaştırılır? sorusu gelecektir. Bunun için kaynayan çorbanın içine 1 tane rendelenmiş patates ya da çok az su ile açılmış 1 kaşık nişasta ilave edilebilir. Yapacağınız bu ilaveler sayesinde çorbayı koyu bir hale getirebilirsiniz. Eğer çorbanın içinde dağılma riski olan malzemeler yoksa bir süre daha kısık ateşte kaynatarak suyunu çektirebilirsiniz. Sizlerle paylaştığımız bu pratik bilgiler sayesinde çorbanızı istediğiniz kıvamda pişirerek, sevdiklerinizle birlikte ağız tadı ile tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir