El İşleri

Çoraptan Kukla Yapımı

Çoraptan Kukla Yapımı

Çoraptan kukla yapımı çok güzel bir geri dönüşüm uygulaması olarak dikkatinizi çekebilir. Çocuklar için evde oyuncak yapımında en çok kullanılan malzemelerden birisi de çoraptır. Özellikle iyi dikiş dikmeyi bilmeyen bayanlar çorap kullanarak kolay bir şekilde çocuklarına oyuncak yapabilirler. Daha önceden çoraptan yapılan oyuncaklar hakkında birçok örnek çalışmayı sizlerle paylaşmıştık. Bugünkü konumuz ise çoraptan kukla yapımı. Uzun bir çorabın üzerinde biraz değişiklik yapıp buna ağız, göz ve saç gibi parçalar yaparak çok güzel kuklalar tasarlayabilirsiniz. Bu uygulamanın en güzel tarafı çok fazla malzemeye ihtiyaç duyulmaması. Evdeki birçok artık malzemeyi kukla yapımı için kullanabilirsiniz. Ayrıca eski ya da küçülen çorapları değerlendirmek için de ideal bir el işi çalışmasıdır. Siz de evde çoraptan kukla yapmak isterseniz bunun için gerekli malzemeleri ve uygulamanın detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane çorap ( düz ya da desenli her türlü çorap olabilir. )
  • Makas
  • İstediğiniz renkte keçe
  • İğne, iplik
  • Gözleri yapmak için düğme boncuk, keçe ya da oyuncak göz
  • Saç yapmak için siyah, sarı ya da kahverengi yün ip

Uygulamanın yapımında her türlü çorap kullanılabilir. Kukla ele geçirileceği için uzun çorap kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Çoraptan Nasıl Kukla Yapılır?

Çoraptan kukla yapmak kolay fakat biraz dikkat gerektiren bir çalışmadır. Yapacağınız kuklada bebek ya da hayvan figürü kullanabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz. Ne tür figür kullanırsanız kullanın uygulamanın yapılışı aynı sadece kullanılan malzemeler farklıdır. Kukla yapımının en önemli aşaması bunun ağız kısmını yapmaktır. Sonrası ise oldukça kolaydır. Aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulayarak çorap kukla yapabilirsiniz.

  • İlk olarak çorabın ayak kısmının uç tarafını makas yardımı ile ortadan ikiye kesin.
  • Daha sonra keçe kumaştan, kestiğiniz boşluğu kaplayacak büyüklükte bir parça kesin.
  • Bunu çorabın kestiğiniz yerlerine dikkatli bir şekilde dikin. Bu şekilde kuklanın ağzı yapılmış oluyor.
  • Buradan sonrasında kuklaya vereceğiniz şekle göre ağız, göz ve diğer parçaları da yaparak uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Tüm bu aşamaların ardından sevimli kuklayı elinize geçirerek kullanabilirsiniz. Aşağıda sizlerle paylaştığımız kukla örneklerinin benzerlerini siz de evde rahatlıkla yapabilirsiniz. Çocuğunuzun oynaması için böyle güzel bir oyuncak yapmak isterseniz aşağıda paylaştığımız çoraptan kukla yapımı resimli anlatım bu konuda çok işinize yarayabilir.

Çoraptan Kukla Yapımı Resimli Anlatım

Çoraptan Kukla Yapımı Resimli Anlatım

Çoraptan Kukla Yapımı

Çoraptan Kukla Yapımı

Çoraptan Kukla

Çoraptan Kukla

Çoraptan Kukla-1

Çoraptan Kukla-1

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Ay

İçeriklerimizin izinsiz kullanımı yasaktır

Copyright © 2016 Eğlen Bizle

To Top