Çoraptan Dansöz Kukla Yapımı

Çoraptan Dansöz Kukla Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Çoraptan dansöz kukla yapımı evde çocuğunuzla birlikte yapabileceğiniz çok kolay bir geri dönüşüm uygulamasıdır. Çocuklar kukla ile oynamayı sevdikleri için evde kukla yapabileceğiniz kolay çalışmalara sitemizde sıkça yer veriyoruz. Bugün bahsedeceğimiz çoraptan kukla yapımı da bu çalışmalardan birisi olarak dikkatinizi çekebilir. Çocuğunuzun küçülen çoraplarını atmak yerine siz de dans eden sevimli bir kukla yapabilirsiniz. Bu önerimiz dikkatinizi çektiyse uygulamanın yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini ve yapım aşamasının detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Çoraptan Dansöz Kukla Yapımı

Evde çoraptan kukla yapımında farklı yöntemler uygulanmaktadır. Bu tür uygulamaların çoğunda çorabı kesmek ve dikmek gerekmektedir. Dansöz kukla yapımında ise çorabı kesip, dikmekle uğraşmadan doğrudan dolgu işlemi uygulanmaktadır. Çorabın içi doldurularak kısa sürede sevimli bir kukla yapılmaktadır. Çorabın içi elyaf ile değil küçük plastik toplarla doldurulduğu için ayrıca masraf yapmaya gerek kalmayacaktır. Bu kolay geri dönüşüm uygulaması sayesinde kullanılmayan çorapları atmak yerine kukla yaparak değerlendirebilirsiniz. Çoraptan kukla yapımı hakkında örnek çalışmalar incelemek isterseniz daha önce paylaştığımız çoraptan kukla yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 çift çorap
  • 2 tane küçük lastik top
  • Bir çift oynar göz
  • Ağız yapmak için küçük bir parça eva ya da keçe
  • Makas
  • Yapıştırıcı

Çoraptan Dansöz Kukla Nasıl Yapılır?

Uygulamanın yapımında kullanılacak olan çoraplardan birisi ile kukla diğeri ile de kuklanın şapkası yapılacağı için ikisinin aynı olmasına gerek yoktur. Elinizdeki farklı çoraplarla da bu çalışmayı yapmanız mümkün. Malzemeler hazır ise dansöz kukla yapmak için aşağıdaki adımları takip etmeye başlayabilirsiniz.

  • Kukla yapacağınız çorabın içine küçük lastik toplardan birini koyun ve bunu çorabın uç kısmına doğru getirerek güzelce yerleştirin.
  • Bu şekilde kuklanın başını yaptıktan sonra sıra gövdeye geldi. 2. topu da çorabın içine koyu ve bunu yukarı doğru güzelce ittirin.
  • Çorap lastikli olduğundan içine yerleştireceğiniz toplara göre şekil alarak bir baş ve gövde oluşacaktır.
  • Diğer çorabı kuklanın başına geçirdikten sonra gözleri ve ağzı yerlerine yapıştırarak uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Yapmış olduğunuz kuklayı başından tutup sağa ve sola doğru salladığınızda içindeki topların yardımı ile dans ettirebilirsiniz. Evde birlikte yapacağınız dans eden kukla ile oynamak çocuğunuzun çok hoşuna gidebilir. İsterseniz kuklaya kıyafet ve saç da yapabilirsiniz. Evde bu geri dönüşüm uygulamasını denemek isteyenler için aşağıda çoraptan kukla videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin.

Bir cevap yazın