Çorap ile Kaplama Nasıl Yapılır?

Çorap ile Kaplama Nasıl Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Çorap ile kaplama nasıl yapılır? bunu öğrenerek evde çöpe atılmayı bekleyen bir çok malzemeyi değerlendirebilirsiniz. Günümüzde yapılan farklı geri dönüşüm uygulamaları ile çoğu atık malzemeyi değerlendirmek mümkün olmaktadır. Kağıt, karton, naylon, cam, plastik ve teneke gibi malzemeleri içi boşaldıktan sonra çöpe atmak yerine bunlarla kalemlik, vazo ve daha birçok farklı dekoratif ürün yapabilirsiniz. Bu tür çalışmalar yaparken işinizi kolaylaştıracak çorap ile kaplama yapma yöntemini bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Çorap ile Kaplama Nasıl Yapılır?

Çorap ile Kaplama Nasıl Yapılır-1
Çorap ile Kaplama Nasıl Yapılır-1

Evde kaplama yapımı için kağıt ve kumaş en sık kullanılan malzemeler arasındadır. Bu tür malzemeleri kullanırken kesme, yapıştırma ve dikiş yapmak gerekebilir. Kaplama yapmak için çorap kullandığınız zaman ise bunlara gerek yoktur. Çoraplar esnek bir yapıya sahip olduğu ve üst kısımlarında lastik bulunduğu için bunları kesmeden, doğrudan kaplama yapabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken kaplamak istediğiniz nesneyi çorabın içine düzgün bir şekilde yerleştirmek. Çocuğunuz varsa onun küçülen çoraplarını kaplama yapmak için kullanabilirsiniz. Uç kısımları delik ya da yıpranmış olan çoraplarda kaplama malzemesi olarak kullanılabilir. Bu tür durumlarda çorabın uç kısmını kestikten sonra kaplamak istediğiniz nesneye geçirebilirsiniz.

Çorap ile Hangi Malzemelere Kaplama Yapılır?

Çorap ile kaplama yapmak için her türlü sert nesne kullanılabilir. Cam kavanoz, şişe ve bardaklara çorap ile kaplama yapılabilir. Konserve, içecek ve cipslerin teneke kutularına da kaplama yapılabilir. Pet şişelere ve deterjan kapları da çorap ile kaplanarak yeni bir görünüme kavuşturulabilir. Kağıt havlu rulosu gibi kartonlar da çorap ile kaplanabilen malzemeler arasında bulunmaktadır. Üzerinde baskı yazı ve logo bulunan bardaklardaki boyaları çıkaramıyorsanız bunlara çorap geçirerek çok güzel tasarımlar oluşturabilirsiniz.

Çorap ile Kaplama Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çorap ile yapacağınız kaplamanın düzgün olması için esnek yapıdaki çorapları kullanmanız gerekmektedir. Çorabın uç kısmı kaplama yapılan nesnenin altında kalacağı için burayı kesmeye gerek yoktur. Eğer kaplama yapacağınız malzemeyi çoraba sığdırmakta zorlanıyorsanız o zaman ucunu makas ile keserek daha rahat açılmasını sağlayabilirsiniz. Çorabı kaplayacağınız malzemenin üzerine geçirdikten sonra bunu güzelce yukarı doğru çekerek ucunun ve topuk kısmının yerine iyice oturmasını sağlayın. Bu yazımızda çorap ile kaplama yapımı hakkında bilgiler paylaştık. Siz de bu pratik yöntem sayesinde boyama, kesme, dikiş ve yapıştırma yapmadan çok kolay bir şekilde kaplama yapabilirsiniz. Bu yöntem hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz daha önce paylaştığımız çorap ile dikişsiz yapıştırıcısız kaplama yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın