Çocuklar için Makrome Bileklik Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle evde çocuğunuz için kolay bileklik yapabileceğiniz bir kendin yap çalışması paylaşıyoruz. Size anlatacağımız yöntem sayesinde kısa sürede güzel bir makrome bileklik yapabilirsiniz. Bilekliğin daha hoş görünmesi için ortasına sevimli bir boncuk takabilirsiniz. Bu kolay model ile büyükler için de bileklik yapılabilir. Önerimizi değerlendirmek isteyenler için çocuklar için makrome bileklik yapımı hakkındaki detayları yazımızın devamında paylaşıyoruz.

Çocuklar için Makrome Bileklik Yapımı

Evde çocuklara makrome bileklik yapmak için paraşüt ipi veya mumlu ip kullanabilirsiniz. Bilekliğin ortası için gülen yüz, çiçek, kalp, yıldız şeklinde boncuklar tercih edebilirsiniz. Uygulamayı yaparken pipet kullanılmaktadır. İpi pipetin üzerine size anlatacağımız şekilde sarıp ipin ucunu pipetin içinden geçirerek düğüm atabilirsiniz. Bu şekilde ipin iki ucuna ve ortasına yapacağınız düğümler ile güzel bir çocuk bilekliği tasarlayabilirsiniz. İsterseniz bilekliğin ortasına harf şeklinde bir süs veya metal bir aksesuar da takabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.

Gerekli Malzemeler

 • 30 cm 0,8 mm paraşüt ipi
 • Gülen yüz boncuk
 • Pipet parçası

Makrome Bileklik Nasıl Yapılır?

Listedeki malzemeler hazır ise bileklik yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

 • İlk olarak küçük bir parça pipet kesin.
 • Kestiğiniz pipet ile önce bilekliğin bir uç kısmını oluşturun. Bunun için ipin en ucunu pipetin üzerine getirin.
 • Sağ elinizin işaret parmağı ile ipi sabit tutun. Diğer eliniz ile pipet üzerine ipin uzun kenarını dört kere dolayın.
 • Dolama işlemini yaparken ipin pipet üzerinde düzgün bir şekilde her dolamada iplerin yan yana gelmesine dikkat edin. İpleri dolarken sağdan sol tarafa doğru dolama yapın.
 • Dolama işlemini bitirdikten sonra ipin ucunu pipetin içinden geçirin.
Çocuklar için Makrome Bileklik Yapımı Resimli Anlatım
Çocuklar için Makrome Bileklik Yapımı Resimli Anlatım
 • Diğer taraftan çıkan ip ucunu tutup dikkatlice çekerek dolama düğümünü atın. Bu aşamada iplerin hizasının bozulmaması için bir yandan ipi çekerken bir yandan da ipleri düzeltmeyi unutmayın.
 • İlk düğümü attıktan sonra göz kararı bilekliğin ortasına yakın yerine aynı yöntem ile düğüm atın.
 • Kullanmak istediğiniz boncuğu yerine yerleştirin. Yeniden bir düğüm atın.
 • Ve en son bilekliğin diğer ucuna da aynı yöntemle düğüm atarak bitirin.
 • Bilekliğin iki ucuna attığınız düğümlerin sökülmemesi için fazla ipleri kesip çakmak ile yakın.

Tüm bu aşamalardan sonra makrome çocuk bilekliği yapımı tamamdır. Bilekliğin kapama kısmı için asansör kapama, ayarlanabilir kayan düğüm ya da dolama düğümü atabilirsiniz. Örnek olarak verdiğimiz modellerde kapama kısmı dolama düğümü ile atılmıştır. Bunun için bilekliğin iki ucunu karşılıklı yan yana gelecek şekilde elinize alın. 10 cm kadar bir ip ve yine küçük bir pipet ile dolama düğümü atıp kapamayı yapın. Düğümü attıktan sonra kalan kısımları yine çakmak ile yakıp yapıştırabilirsiniz. Evde bu kolay çalışmayı denemek isteyenler için aşağıda makrome çocuk bilekliği yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Boncuklu çocuk bilekliği modelleri ilginizi çekiyorsa, fimo boncuklu çocuk bilekliği yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial