Çocuk Odası Dekorasyonu

Yeşil Çocuk Odası
Sosyal medyada paylaş

Çocuk odası dekorasyonu, odanın güzel görünmesi kadar onların huzurlu uyuması için de önemlidir. Günümüzde evlerin çoğunda çocuklara ayrılan odanın küçük olduğunu görüyoruz. Küçük bir odayı düzenlemek biraz daha dikkat gerektirmektedir. Bu yazımızda sizlerle çocuk odasını güzelleştirmek ve daha rahat hale getirmek için çeşitli fikirler paylaşıyoruz. Yeni bir çocuk odası düzenleyecek olanlar konunun tüm detaylarını aşağıda bulabilirler.

Çocuk odası nasıl dekore edilir? sorusunun cevabı odanın büyüklüğüne ve çocuğunuzun yaşına göre farklılık gösterebilir. Küçük bir odayı düzenlerken bazı dekorasyon hilelerini uygulamanız gerekir. Bunların başında açık renk badana, açık renk halı ve az sayıda eşya ilk sıralarda yer alır. Bunların yanı sıra odayı daha ferah göstermek için ince perde kullanmak da isabetli bir tercih olacaktır. Çocuğun yaşına uygun eşya ve dekotatif ürünler kullanmak son derece önemlidir. Küçük yaştaki çocuğunuzun odasına rahat uyuyabileceği bir yatak ve giysi dolabı eşya olarak yeterli gelecektir. Duvarlara onun sevdiği kahramanların bulunduğu stickerları yapıştırmanız çok hoşuna gidecektir. Yataklara sereceğiniz nevresimler de onların enerjisine ve hayal gücüne uygun tasarımlar olmalı. Yer döşemeleri uygun ise odada küçük ve açık renk bir halı kullanmanız uygun olur. Çocuklar odalarında rahat hareket etmek isteyecekleri için odada gereksiz eşyalar bulundurmamaya özen göstermelisiniz. Küçük çocukların hareketliliğini de göz önünde bulundurarak giysi dolabı gibi devrilebilecek eşyaları sabitlemeyi ihmal etmeyin. Kendilerine zarar verebilecekleri oyuncak ve dekorasyon ürünlerini odada bulundurmamaya da özen gösterin.

Okul çağında olan çocukların odasının dekorasyonu küçüklerinkinden biraz daha farklı olmalıdır. Yatak ve giysi dolabının yanı sıra bir çalışma masası ve kitaplarını koyması için küçük de olsa bir kitaplık bulunması gerekir. Küçük bir oturma odasına çalışma masası ve kitaplık yerleştirmek zor olabilir. Böyle bir durumda duvara kitaplık işlevi görecek raflardan monte ettirerek yer tasarrufu sağlayabilirsiniz. Çocuğunuz artık büyüdüğü için duvarlarında ve odasında küçükken hoşuna giden dekoratif ürünleri istemeyebilir. Bunların yerine ona büyüdüğünü anımsatacak yeni bir düzenleme yapmalısınız. Odanın duvarına asacağınız küçük bir tablo onun hoşuna gidebilir. Erkekler için şehir manzarası, kızlar için çiçekli bir tablo kullanılabilir. Halı, perde ve nevresim seçimlerinde canlı renkler ve sade desenler onların zevkine hitap edebilir. Çocuğunuz artık isteklerini belirtebilecek bir yaşta olduğu için odasını dekore ederken onun da fikrini almanızda fayda var. Çocuk odasında boş yerler varsa buralara dekoratif puf yerleştirerek odayı daha güzel ve modern bir hale getirebilirsiniz.

Çocuk odası dekorasyon önerileri konusunda bazı bilgileri sizlerle paylaştık. Aşağıda sezonun trendlerine uygun olarak çocuk odası dekorasyonu ile ilgili görseller paylaşıyoruz. Bunları inceleyerek çocuğunuzun odasını nasıl dekore edeceğinize daha rahat karar verebilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial