Çay Demlemenin Püf Noktaları

Çay Demlemenin Püf Noktaları
Sosyal medyada paylaş

Çay demlemenin püf noktaları yapılan çayın lezzeti bakımından son derece önemlidir. Çayın mutfak kültürümüzde ayrı bir yeri vardır. Kahvaltıda, gün içinde ve akşamları çoğunlukla çay içeriz. Herkes çay demlemeyi bilir fakat kiminin yaptığı çay daha demli ve lezzetli olur. Bunun sırrını sorduğumuz zaman normal bir şekilde demlendiği, çayın içine ekstra bir şey koyulmadığı söylenir. O halde neden benim çayım böyle lezzetli ve demli olmuyor? diye düşünebilirsiniz. Çayın kalitesi, kullanılan su, demlik ve demleme yöntemi çaya lezzet veren detaylardır. Çayı sevdiklerinizle birlikte ağız tadı ile içmek için bu detaylara dikkat etmeniz gerekiyor. Bu yazımızda çay demlerken dikkat edilmesi gereken ayrıntıları sizlerle paylaşıyoruz.

Çay Demlerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kaliteli Çay 

Çay ne kadar kaliteli ise demlendiği zaman da o kadar lezzetli olur. Çay kaliteli bir marka olsa bile saklama koşullarına dikkat edilmediği zaman özelliğini yitirebilir. Çayın ilk günkü gibi taze kalması için hava geçirmeyen bir kapta, serin ve nemden uzak bir ortamda muhafaza etmeniz gerekiyor. Bu saklama koşullarına dikkat ettiğiniz zaman aldığınız çayı son kullanma tarihine kadar taze bir şekilde saklayabilirsiniz.

Kullanılan Su

Çayı demlemek için kullanacağınız su da lezzeti bakımından oldukça önemlidir. Çeşme suyu yerine damacana suyu ya da arıtılmış su kullanmalısınız. Önceden kaynatılıp soğumuş suyu çay demlemek için kullanmayın. Çünkü bu su daha az oksijen içerdiğinden çayın lezzeti beklediğiniz kadar güzel olmayabilir. Lezzetli bir çay içmek için her zaman taze ve temiz su kullanmaya özen gösterin.

Çay Demlemek için Kullanılan Demlik

Çay demlemek için metal demlik yerine porselen ya da cam demlik kullanmanız gerekir. Çay yapmak için kullandığınız demliği temizlemek için deterjan kullanmak yerine sıcak su ile yıkayın. Böylece deterjan kokusunun çaya sinmesini önlemeniz mümkün. Bitki çayı demlemek için normal çay yaptığınız demliği kullanmayın. Çay başka kokuları kolayca içine çektiğinden, bu ayrıntılara dikkat etmezseniz deterjan kokan ya da farklı aromaya sahip bir çay demleme olasılığınız oldukça yüksek.

Çay Nasıl Demlenir?

Çay demlerken doğru yöntemi kullanmak oldukça önemlidir. Çoğumuz çay demlerken yaptığımız yanlış uygulamalar nedeni ile çayı demlerken haşlanmasına neden olduğumuz için başkalarında içtiğimiz çayı nasıl yaptıklarını sormak durumunda kalabiliriz. Başkasına sormanıza gerek kalmadan biz çay demleme yöntemi hakkında gerekli olan püf noktasını sizinle paylaşalım. Çaydanlıktaki su kaynarken demliği içine çay koymadan, boş olarak koyarak bu şekilde ısınmasını sağlayın. Su kaynadıktan sonra çaydanlığı ocağın üzerinden alın ve çayın haşlanmasını önlemek için 2 dakika kadar bekleyin. Demliğe kaynar su dökerken üzerinde gezdirmeden tek bir noktadan dökün. Aksi halde haşlanan çay aromasını kaybedebilir. Çayı bu şekilde demleyip, 15 dakika daha kısık ateşte kaynattıktan sonra servis yapabilirsiniz.

Bu yazımızda çay nasıl demlenir? sorusunun cevabını sizlerle paylaştık. Özet olarak uygun koşullarda saklanmış çay, porselen bir demlik kullanılarak ve demlenme sırasında haşlanmadan pişirilmelidir. Yukarıda verdiğimiz önerileri uyguladığınızda demlediğiniz çay her zaman lezzet ve dem bakımından harika olacaktır.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial