Cam Nasıl Süslenir?

Cam Nasıl Süslenir
Sosyal medyada paylaş

Cam nasıl süslenir? diye merak ediyorsanız bu sorunuzun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Evinizde bulunan cam bardak ve vazoların sade tasarımı hoşunuza gitmiyorsa bunları süsleyerek dekoratif bir hale getirebilirsiniz. Cam nesneleri süslemenin en pratik yollarından birisi onları boyamaktır. Bunun için kırtasiye ya da hobi marketlerde satılan cam boyalarından kullanabilirsiniz. Bu tür ürünler cam yüzeyleri boyamak için özel olarak tasarlanmış kalıcı boyalardır. Cam üzerine desen çıkarmak ya da nesnenin sadece belirli yerlerini boyamak istiyorsanız markör kalem kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Markör Kalem ile Cam Boyama

Markör kalem ile cam nasıl boyanır bunu anlatmadan önce bilmeyenler varsa markör kalem nedir? sorusunun cevabını verelim. Cam, seramik ve porselen yüzeyleri boyamak için kullanılan kalıcı boyalara markör kalem denilmektedir. Çıkmayan kalem olarak da bilinen bu kalemler özellikle cam üzerine ince desenler yapılacağı zaman büyük kolaylık sağlamaktadır. Markör kalem ile cam nesneleri süslemek isterseniz ilk olarak istediğiniz renklerde markör kalem almalısınız. Camın üzerine desen çıkarmak istiyorsanız uygun bir şablon da temin etmeniz gerekiyor. Sonrasında boyamak istediğiniz cam nesneyi güzelce yıkayın ve kurutun. Şablon yardımı ile markör kalemlerle deseni yapın ve kuruduktan sonra dilediğiniz gibi kullanın.

İlk kez böyle bir uygulama yapacaksanız elinizin alışması için daha kolay çalışmalarla başlayabilirsiniz. Örneğin markör kalem ile camın üzerine çizgiler ya da küçük yuvarlak şekiller yapabilirsiniz. Yapacağınız süslemelerde tek renk ya da birkaç rengi bir arada kullanmanız mümkün. Bu konudaki tercih size bağlı. Oje ya da başka boyalar kullanılarak da cam sülemesi yapılabilir fakat markör kalem daha pratik olduğu için imkanınız varsa bunu kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Suya dayanıklı bir boya olması yönünden de avantajlıdır. Markör boya ile süslediğiniz cam nesneleri bulaşık makinesi yerine elde yıkamanız gerekmektedir.

Evinizde bulunan her türlü cam, porselen ve seramik nesneyi markör kalem ile boyayarak çok güzel tasarımlara imza atabilirsiniz. Dışarıdan alacağınız düz cam vazoları evde markör boya ile süsleyerek sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. El yapımı hediyeler her zaman daha kıymetli olduğundan dostlarınıza güzel bir jest yapabilirsiniz. Markör kalem ile cam nasıl süslenir? sorusunun cevabını da sizlerle paylaştıktan sonra aşağıda bu konudaki bazı örnek uygulamaları paylaşıyoruz.

Cam Nasıl Süslenir
Cam Nasıl Süslenir

Bir cevap yazın