Börek Kaç Dakikada Pişer
Sosyal medyada paylaş

Börek kaç dakikada pişer? sorusunun cevabını öğrendikten sonra siz de evde yakmadan ya da içi çiğ kalmadan börek pişirebilirsiniz. Ispanaklı, peynirli, patatesli, kıymalı ya da başka iç harcı ile yapılan birçok börek çeşidi vardır. Evde börek yapmaya yeni başlayanlar çoğunlukla pişirme aşamasında sorun yaşamaktadır. Börek fazla pişerse yanmakta, az piştiğinde ise içi çiğ kalmaktadır. Her iki durumda da tüm emek boşa gitmektedir. Böyle bir sorun yaşamamak için börek kaç dakikada pişer bunu bilmek gerekmektedir. Bu yazımızda sorunun cevabı olabilecek pratik bilgileri bulabilirsiniz.

Börek Kaç Dakikada Pişer?

Böreğin pişme süresini etkileyen iki detay vardır. Bunlar böreğin ne şekilde pişirileceği ve uygulanan ısıdır. Börek fırında ya da tavada pişirilebilir ve bu yöntemler böreğin pişme süresini etkiler. Bunların yanı sıra fırında börek pişirirken ön ısıtma yapılıp yapılmaması da pişme süresine etki etmektedir. Tavada börek pişirirken de ocağın altının açık ya da kısık olmasına göre pişme süresi farklılık gösterebilir.

Börek Fırında Kaç Dakikada Pişer?

Börek pişirmenin et kolay yolu bunu tepsiye koyup fırında pişirmektir. Bu yöntemi ilk defa deneyecek olanlar, börek fırında kaç dakikada pişer? diye merak edebilirler. Böreğin fırında pişme süresi 20 ila 40 dakika arasında değişebilir. Fırının ısısını 180 dereceye ayarlayıp ön ısıtma yaparsanız börek 30 dakika içinde pişecektir. Fırını 00 dereceye ayarlamanız halinde ise bu süre 20 dakikaya kadar düşebilir. Böreğin çabuk pişmesi için tepsiyi fırına vermeden önce ön ısıtma yapmayı unutmamalısınız.

Börek Tavada Kaç Dakikada Pişer?

Evde fırınınız yoksa böreği tavada da pişirebilirsiniz. Böreğin tavada pişmesi25 ila 40 dakika arasında değişebilir. Ocağın altını açarsanız börek 20 dakika içinde pişecektir. Eğer kısık ateşte pişirirseniz bu süre 40 dakikaya kadar çıkabilir. Tavada börek yapmak fırında pişirmekten biraz daha zordur. Börek pişene kadar başında beklemeli ve her 5 dakikada bir böreği çevirmelisiniz. Böreğin yanmaması ve içinin çiğ kalmaması için bunu kısık ateşte ve sık sık çevirerek pişirmenizi tavsiye ediyoruz. Böreği sık sık çevirdiğinizde her yeri eşit olarak pişeceğinden içinin çiğ kalmasını önleyebilirsiniz.

Bu yazımızda börek tavada kaç dakikada pişer, fırında kaç dakikada pişer? gibi konu hakkında merak edilen soruların cevaplarını paylaştık. Siz de evde yaptığınız börekleri emniyetli bir şekilde pişirmek isterseniz bu pratik bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial