Biber Nasıl Kurutulur?

Biber Nasıl Kurutulur
Sosyal medyada paylaş

Biber nasıl kurutulur? başlığı altında kızartmalık ve dolmalık biber kurutmanın püf noktaları hakkında bilgiler paylaşıyoruz. Organik gıdalar tüketmeye özen gösterenler yaz aylarında kışlık gıda hazırlığı yaparlar. Bu hazırlıklardan birisi de sebze kurutmaktır. Patlıcan, biber, bamya, kabak ve taze fasulye gibi sebzeleri kurutarak kızartma ve yemeklik olarak kışın kullanmak için saklayabilirsiniz. Kurutulmuş sebzeler hem farklı bir koku ve lezzete sahiptir hem de konserve gıdalardan daha sağlıklıdır. Siz de evde biber kurutmak isterseniz yazımızda vereceğim püf noktalarından faydalanabilirsiniz.

Biber Nasıl Kurutulur?

Daha önceden evde biber kurutmadıysanız bunu nasıl yapacağınızı merak edebilirsiniz. Biberi açık havada ya da fırında ısıtarak kurutabilirsiniz. Açık havada kurutma yöntemini uygulayacaksanız biberleri ipe geçirmeli ya da bir bezin üzerine yaymalısınız. Eğer fırında ısıtarak kurutma yöntemini tercih ederseniz bunun için biberleri fırın tepsisine yerleştirin. Fırını düşük ısıda çalıştırın ve biraz ısındıktan sonra biberleri içine alın. Fırının içi soğuduktan sonra tepsiyi içinden çıkarın ve fırını ısıttıktan sonra tekrar alın. Bu şekilde biberler iyice kuruyana kadar işlemi uygulayın. Fırında kurutma yöntemi biraz riskli olduğu için en ideali açık havada kurutmaktır. Bahçe, teras ya da balkon bu iş için uygundur.

Kızartmalık Biber Nasıl Kurutulur?

Biber kızartması sevenler, kızartmalık biber nasıl kurutulur? bunu öğrenmek isteyebilirler. Bunun için öncelikle ihtiyacınız kadar acı ya da tatlı biber almalısınız. Kızartmalık biber kurutmak için ihtiyacınız olan malzemeler; biber, bıçak, yorgan iğnesi ve yorgan ipidir. Bunun dışında başka bir şey gerekmemektedir. İlk olarak biberlerin sap kısmını bıçak ile kesin, bunları ortadan ikiye kesin ve çekirdeklerini çıkarın. Sonrasında İğne yardımı ile biberleri ipe geçirin. Biberleri geçirdiğiniz ipi gölge ve hafif rüzgarlı bir yere asın. Havanın sıcaklığına göre ortalama bir hafta ile 10 gün arasında kurutma işlemi tamamlanacaktır. Kuruyan biberleri ipten çıkarmadan bez bir torbanın içine koyarak nem ve sıcaktan uzak bir yerde muhafaza edebilirsiniz.

Dolmalık Biber Nasıl Kurutulur?

Biber dolması seviyorsanız kışında kuru biberle dolma yapmak isterseniz yazdan biber kurutabilirsiniz. Bunun için pazardan taze dolmalık biber almanız gerekiyor. Kurutmalık olarak alacağınız biberler ince kabuklu ve taze olmalıdır. Dolmalık biber nasıl kurutulur? derseniz, onun da cevabını verelim. Gerekli malzemeler; ihtiyacınız kadar dolmalık biber, bıçak, yorgan iğnesi ve yorgan ipi. Dolmalık biberleri ipe geçirmeden önce bunların içindeki çekirdekleri çıkarmanız gerekiyor. Aksi halde bu çekirdekler biberlerin çürümesine neden olabilir. Bunun için biberlerin üst tarafına parmağınızla bastırarak içe doğru ittirin. Bu şekilde biberin üst tarafı kapak gibi açılacaktır. Daha sonra içindeki çekirdekleri dikkatli bir şekilde temizleyin. Bu ön hazırlık aşamasının ardından iğne yardımı ile biberlerin ağız kısmı alta bakacak şekilde ipe geçirin. Dolmalık biberlerin bulunduğu ipi hafif rüzgar olan gölge bir yere asın ve biberler kızarıp tıkır tıkır olana kadar bu şekilde bekletin. Havanın sıcaklığına bağlı olarak 7 ile 10 gün arasında biberler kurumuş olacaktır.

Biber Kurutmanın Püf Noktaları

  • Kurutmalık olarak alacağınız biberler taze ve diri olmalıdır. Pörsümüş ya da çürük biberleri kullanmayın. Aksi halde bunlar sağlam olanları da çürütecektir.
  • Biberlerin hepsi aynı büyüklükte olursa hepsini ayna anda kurutmanız mümkün olacaktır.
  • Dolmalık biberlerin içindeki çekirdekleri çıkardıktan sonra kurutmalısınız.
  • Biberler kururken sık sık kontrol ederek arada çürüyenler varsa bunları atmalısınız. Eğer bunu yapmazsanız diğer sağlam olanlarda çürüyebilir.
  • Hava yağışlı olduğu zaman biberleri içeri alıp yağmur dindikten sonra tekrar yerine asmalısınız. Aksi halde yağmur suyu biberlerin çürümesine neden olabilir.
  • Kurutacağınız biberleri doğrudan güneş altında değil, gölge ve hafif rüzgar alan bir yerde bekletmelisiniz.
  • Biber kurutmak için en uygun zaman dilimi ağustos ayıdır. Bu ayda hem sebzeler daha taze ve ucuz olur hem de sıcak hava nedeni ile daha kısa sürede kururlar.

Biber kurutmanın püf noktaları bu şekilde olup, bunlara dikkat ettiğinizde kurutma işlemini sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz. Kuru biberleri ipinden çıkarmadan temiz bir bez torbanın içine koyup bunu serin ve nem olmayan bir yerde bekletebilirsiniz. Eğer dışarıda bozulacağından endişe ediyorsanız o zaman kuru biberleri 1 çay kaşığı karbonat ve 1 diş kabuklu sarımsakla birlikte buzdolabı poşeti koyabilirsiniz. Bu şekilde kullanacağınız zamana kadar buzdolabında güvenli bir şekilde muhafaza etmeniz mümkün. Evde kış için patlıcan kurutmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, patlıcan nasıl kurutulur? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial