Ayakkabı Kutusundan Yaprak Kitap Ayracı Yapımı

Ayakkabı Kutusundan Yaprak Kitap Ayracı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Ayakkabı kutusundan yaprak kitap ayracı yapımı evde uygulayabileceğiniz en kolay geri dönüşüm çalışmalarından birisidir. Günümüzde kağıt, karton ve plastik malzemeler farklı şekillerde değerlendirilmektedir. Bugün sizlerle atılmayı bekleyen karton kutuları değerlendirebileceğiniz kolay bir proje paylaşıyoruz. Kendiniz ya da sevdikleriniz için evde kitap ayracı yapmak isterseniz uygulamanın detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Ayakkabı Kutusundan Yaprak Kitap Ayracı Yapımı

Evde kolay kitap ayracı yapımı denince ilk akla gelen kağıt ve karton ile yapılan ayraç modelleri olmaktadır. Yaprak kitap ayracı da karton ile yapabileceğiniz çok kolay bir modeldir. Evdeki herhangi boş karton kutuyu bu uygulamanın yapımında kullanabilirsiniz. Yaprak şeklinde bir kitap ayracı tasarlamak için kartonun üzerine kalem ile bir yaprak çizmeniz gerekiyor. Çizim yapma yeteneğinize güvenmiyorsanız yapmak istediğiniz kitap ayracının boyutuna uygun büyüklükte bir yaprak kalıbı kullanabilirsiniz. Bu kolay uygulama sayesinde evdeki boş karton kutuları değerlendirme imkanı bulabilirsiniz. Sevdikleriniz için el yapımı bir ayraç tasarlamak isterseniz bu uygulama tam size göre.

Gerekli Malzemeler

 • Karton kutu
 • Cetvel
 • Kalem
 • Makas
 • İstediğiniz boyutta yaprak kalıbı
 • Bir parça ip

Ayakkabı Kutusundan Yaprak Kitap Ayracı Nasıl Yapılır?

Karton kutu ve diğer malzemeler hazır ise güzel bir tasarım oluşturmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

 • İlk olarak ayakkabı kutusunu düz bir parça olacak şekilde açın.
 • Cetvel yardımı ile kartonun üzerine dikdörtgen çizin ve bunu makas ile güzelce kesin.
 • Hazırladığınız bu karton parçasının üzerine yaprak kalıbını yerleştirin ve etrafından kalem ile geçerek çizimi yapın.
 • Bu şekilde yaprağı çizdikten sonra makas ile dikkatli bir şekilde kesin. ( Rahat kesebilmek için ince uçlu bir makas kullanmanız gerekiyor. )
 • Yapmış olduğunuz kitap ayracının alt tarafına sivri bir cisim ile delik açın ve buradan ip geçirerek düğüm yapın.

Tüm bu aşamaların ardından kartondan yaprak kitap ayracı yapımı tamamlanmış oluyor. Daha şık bir tasarım oluşturmak için yaprağın kenarlarını siyah ya da kırmızı kalem ile çizebilirsiniz. İsterseniz damar şeklinde çizgiler de yapmanız mümkün. Aynı yöntemi uygulayarak yaprak yerine çiçek, kalp, yıldız ya da başka şekillerde kitap ayraçları da yapabilirsiniz. Evde bu çalışmayı yapmak isterseniz aşağıda paylaştığımız karton kutudan yaprak kitap ayracı yapımı resimli anlatım bu konuda işinize yarayabilir. Farklı kitap ayracı modelleri ilginizi çekiyorsa daha önce paylaştığımız pet şişe kapağı ile kitap ayracı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yaprak Kitap Ayracı Yapımı Resimli Anlatım
Yaprak Kitap Ayracı Yapımı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial