Atık Malzemelerle Oyuncak Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Çoğumuzun evinde pet şişe, yoğurt kabı, konserve kutusu, cam kavanoz, plastik kapak gibi atılmayı bekleyen malzemeler bulunmaktadır. Bu tür malzemeleri değerlendirmenizi kolaylaştırmak için sizlerle birçok geri dönüşüm çalışması paylaşıyoruz. Bugün de danone kutusu, plastik kapak ve danino kabını değerlendirebileceğiniz kolay yöntemler paylaşıyoruz. Küçük çocuğunuz varsa onunla birlikte evde bu çalışmaları yaparak eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. Önerimizi değerlendirmek isterseniz atık malzemelerle oyuncak yapımı hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Atık Malzemelerle Oyuncak Yapımı

Atık malzemelerle evde oyuncak yapımı dediğimizde karşımıza birçok farklı çalışma çıkmaktadır. Teneke kutuların ağız kısmına balon geçirerek bunlarla trampet yapabilirsiniz. Pet şişenin alt kısmını keserek bununla minyatür koltuk yapabilirsiniz. Plastik kapaklarla çocuğunuz için renk eşleştirme oyunu, tuvalet kağıdı rulosu ile de sevimli bir araba yapabilirsiniz. Bu örneklere yenilerini ekleyerek sizlerle atık malzemelerle araba ve robot yapımı paylaşıyoruz.

Danone Kutusundan Araba Yapımı

Çocuğunuzun tükettiği danonelerin kutularını atmak yerine değerlendirmeyi düşünebilirsiniz. Bu renkli kutular ile birçok farklı tasarım yapılmaktadır. Elinizde tek bir danone kutusu varsa bunun üzerine oynar göz ve ağız yaparak bunlarla sevimli oyuncaklar yapabilirsiniz. Bu konuda örnek bir çalışma incelemek isterseniz, meyveli yoğurt kabından oyuncak yapımı yazımıza göz atabilirsiniz. Elinizde iki tane bu kutulardan varsa o zaman sevimli bir araba yapmayı deneyebilirsiniz. Danone kutusundan oyuncak araba yapmak için gerekli olan malzemeler; 2 tane danone kutusu, 4 tane plastik kapak, 1 tane pipet, 1 tane çöp şiş çubuğu, silikon tabancası, makas, kapaklara delik açmak için sivri uçlu bir nesne ve oynar göz.

Danone Kutusundan Araba Yapımı Resimli Anlatım
Danone Kutusundan Araba Yapımı Resimli Anlatım

Malzemeler hazır ise danone kutusundan araba yapmak için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir.

 • İlk olarak arabanın tekerleklerini yapmakla işe başlayabilirsiniz. Bunun için çöp şiş çubuğundan makas yardımı ile 6,5 cm iki tane  parça kesin
 • Pipetten de 4,5 cm iki tane parça kesin.
 • Plastik kapakların ortasına sivri bir nesne yardımı ile delik açın.
 • Çöp şiş çubuğunu pipetin içinden geçirin ve bunun iki ucuna delik açtığınız kapakları geçirin.
 • Kapakları silikon yardımı ile çubuğa sabitleyin.
 • Diğer tekerlekleri de aynı şekilde hazırladıktan sonra sıra arabanın üst kısmını yapmaya geldi.
 • Danone kutularından birinin ağız kısmına silikon sürün ve diğer kabın ağız kısmını bunun üzerine yerleştirerek iki parçayı birbirine yapıştırın.
 • Hazırladığınız tekerlekleri arabanın alt tarafına silikon ile yapıştırın.
 • Son olarak oynar gözleri yerlerine yapıştırın.

Tüm bu aşamalardan sonra danone kutusu ile araba yapımı tamamdır. Çocuğunuz bu güzel araba ile hemen oynayabilir. İsterseniz araba yapımında iki farklı  renkte kutu da kullanabilirsiniz. Elinizde küçük çıkartmalar varsa bunlarla arabanın üzerine süsleme yapabilirsiniz.

Danino Kabından Robot Yapımı

Elinde danino kutusu varsa bununla çocuğunuz için sevimli bir robot yapabilirsiniz. Bunun için gerekli olan malzemeler; 1 tane danino kutusu, 20 tane küçük plastik kapak, delik açmak için sivri uçlu bir nesne, falçata, makas, yorgan iğnesi, ip, şapka yapmak için büyük plastik kapak ve silikon tabancası.

Danino Kabından Robot Yapımı Resimli Anlatım
Danino Kabından Robot Yapımı Resimli Anlatım

Listede verilen malzemeler hazır ise danino kabından robot yapımına geçebilirsiniz.

 • Sivri bir nesne yardımı ile plastik kapakların ortasına ipin geçeceği büyüklükte delik açın.
 • Danino kutusunun alt ve üst kısımlarına da kol ve bacak takmak için birer delik açın.
 • Bu ön hazırlık aşamasının ardından robotun yapımına geçebilirsiniz.
 • Yorgan iğnesine ipi geçirin ve ucuna düğüm atın. Bu ipe 6 tane kapak geçirin.
 • Sonrasında yorgan iğnesini açtığınız delikten geçirerek ipi diğer tarafa alın.
 • Diğer 6 kapağı da ipe geçirin ve sıkı bir düğüm atın.
 • İpin fazlalığını makas ile keserek ayakların yapımını tamamlayabilirsiniz.
 • İğneyi ipe geçirerek 4 kapağı ipe sıralayın.
 • İpi diğer tarafa geçirdikten sonra geriye kalan 4 kapağı da ipe sıralayın.
 • İpin ucunu keserek düğüm atıp kolların yapımını da tamamlayabilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra danino kabından robot yapımı tamamlanmış oluyor. Bu sevimli robotu başından tutup hafifçe salladığınızda kolları ve bacakları oynayacaktır. Bu yazımızda sizlerle atık malzemeler ile evde oyuncak yapımı hakkında ilham alabileceğiniz iki tane örnek çalışma paylaştık. Siz de bu kolay yöntemleri uygulayarak evde çocuğunuz ile birlikte araba ve robot gibi oyuncaklar yapabilirsiniz. Evde kolay bir şekilde balık, ayıcık ve kedi gibi oyuncaklar yapmak isterseniz, süngerden oyuncak nasıl yapılır? yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial