ataçtan-eklem-yüzüğü-nasıl-yapılır
Sosyal medyada paylaş

Eklem yüzüğü zarif ve şık görünümü ile tüm bayanların sevdiği bir takı çeşididir. Sizin de böyle bir takıya ihtiyacınız varsa dışarıdan almak yerine evde kendiniz de yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey ataç. Bu konuda size ilham vermek için yazımızda, ataçtan eklem yüzüğü nasıl yapılır? sorusunun cevabını paylaşıyoruz. Size bahsedeceğimiz kolay yöntemi uygulayarak evde kendiniz ve sevdikleriniz için harika eklem yüzüklerin tasarlayabilirsiniz. Gerekli malzemelerin listesini ve yapım aşamasının detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Ataçtan Eklem Yüzüğü Nasıl Yapılır?

Ataç kesilmesi ve şekil verilmesi kolay bir malzeme olduğu için evde takı yapımında sıkça kullanılmaktadır. Takı pensesi ve diğer takı yapma malzemeleriniz olmasa bile atacı makas ile keserek ve elinizle bükerek şekil verebilirsiniz. Bu konuda işinizi kolaylaştırmak için sizlerle ataçtan eklem yüzüğü yapımı paylaşıyoruz. Bir ataç ve biraz ip kullanarak evde harika bir yüzük yapabilirsiniz. Bu yüzüğe boncuk, pul ya da küçük parlak taşlarla süsleme yaparak daha şık bir hale getirebilirsiniz.

Ataç ile Eklem Yüzüğü Yapımı
Ataç ile Eklem Yüzüğü Yapımı

Gerekli Malzemeler

 • 1 tane ataç
 • İnce yapılı bir ip
 • Pul ya da boncuk
 • Varsa eğer takı pensesi
 • Silikon
 • Parmak kalınlığınıza uygun silindir şeklinde bir aparat

Ataç ile yüzük yapmak için ince yapılı iplerden kullanabilirsiniz. İsterseniz dikiş ipi, isterseniz işleme iplerini yüzüğü sarmak için kullanabilirsiniz.

Ataçtan Eklem Yüzüğü Yapımı

Ataç ve diğer malzemeler hazır ise eklem yüzüğü yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

 • İlk olarak yüzül yapacağınız atacı elinizle ya da takı pensesi ile düz bir hale getirin. Pense yoksa eğer elinizle de çok rahat bir şekilde atacı düzeltebilirsiniz.
 • Parmak ölçünüze göre aparat etrafına düzelttiğiniz atacı yuvarlak olarak sarın. Fazla olan kısmı belirleyip yeniden düzeltin.
 • Fazlalık kısmı bir makas ya da başka bir alet ile kesin.
Ataçtan Eklem Yüzüğü Yapımı Resimli Anlatım
Ataçtan Eklem Yüzüğü Yapımı Resimli Anlatım
 • İpi ataca normal bir düğüm ile bağlayın. Sonrasında içten dışa doğru ya da tam tersi nasıl kolayınıza geliyorsa ipi ataç etrafında dolayın.
 • Doladığınız ipi sıkılaştırmak ve düzeltmek için parmak uçlarınız ile aynı yöne doğru çevirin.
 • Tüm atacın üzerine ipi doladıktan sonra yine normal düğüm ile ipi düğümleyip fazlasını alın.

Tüm bu aşamalardan sonra eklem yüzüğü yapımı tamamlanmış oluyor. İsterseniz ipleri düğümlediğiniz yerlere silikon tabancası yardımı ile pul ya da küçük boncuklardan yapıştırabilirsiniz. Evde bu kolay takı tasarımı çalışmasını yapmak isteyenler için aşağıda ataç ile eklem yüzüğü yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Ataç ile farklı bir takı yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız ataçtan bileklik yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial