Amigurumi Sebze Modelleri

Amigurumi Sebze Modelleri

Sosyal medyada paylaş
RSS
Follow by Email
FACEBOOK
Google+
http://www.eglenbizle.com/amigurumi-sebze-modelleri/
Pinterest

Amigurumi sebze modelleri örgü örmeyi seven bayanların ilgi alanına giren bir konudur. Amigurumi tekniği ile çok farklı tasarımlar yapılmaktadır. İlk olarak örgü oyuncak modelleri ile gündeme gelen bu teknik zamanla birçok tasarımda kendini göstermeye başlamıştır. Tığ ile örgü örmeyi bilen herkes bu tekniği rahatlıkla uygulayabilir. Amigurumi ile yapılan tasarımlar hem güzel hem de daha dayanıklı olduğu için bu teknik son dönemlerde sıkça kullanılmaktadır. Örgü ile yapılan sebze ve meyve modelleri özellikle mutfak dekorasyonunda çok işinize yarayabilir. Öreceğiniz meyve ya da sebzeleri tek olarak kullanabileceğiniz gibi bunları bir kasenin içine koyarak mutfak masanızda dekoratif süs olarak da kullanabilirsiniz. Bu konudaki tercih size bağlı. Eğer siz de evde amigurumi tekniği ile sebze yapmak isterseniz bu yazımızda paylaşacağımız bilgiler ve örnek görseller işinize yarayabilir.

Amigurumi Sebze Modelleri

Amigurumi sebze modellerini evde yapmak oldukça kolaydır. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler yapacağınız sebze modeline uygun renkte ipler, iplerin kalınlığına uygun bir tığ ve bir de sebze örneğidir. Yapacağınız sebzenin daha dolgun görünmesi için içine pamuk ya da elyaf doldurmanız gerekiyor. Bunun yanı sıra bazı parçaları ya da aksesuarları dikmek için iğne ve ipliğe de ihtiyaç duyabilirsiniz.

Amigurumi Sebze Modelleri Nasıl Yapılır?

Daha önceden bu tarz bir çalışma yapmamış olanlar, amigurumi sebze modelleri nasıl yapılır? diye merak edebilirler. Az önce de belirttiğimiz gibi amigurumi tekniği ile sebze modeli yapmak için öncelikle elinizde uygun bir örnek bulunmalı. Sonrasında uygun renkte ip ve tığ kullanarak modeli yapmaya başlayabilirsiniz. Örneğe sihirli halka yaparak başlayıp bunun içini sık iğne ile doldurduktan sonra modele göre belirli yerlerde arttırıp, eksilterek sebzeyi örebilirsiniz. Ördüğünüz sebzenin yaprak ya da sapını da yaptıktan sonra bunun içini elyaf ile güzelce doldurun. Sonrasında açık kalan yeri tığ ya da iğne ve iplik ile birleştirerek uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Amigurumi sebze modelleri yaparken bunların boyutunu kendi istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. İsterseniz normal örnektekinden daha küçük boyutta sebzeler yaparak bunları amigurumi anahtarlık olarak da kullanabilirsiniz. Bu tekniği kullanarak yapacağınız sebzeleri buzdolabı süsü olarak da değerlendirebilirsiniz. İsterseniz bu örgü sebzeleri dekoratif bir kasenin içine koyarak salondaki orta sehpanın üzerine de yerleştirebilirsiniz. Bu sevimli örgü sebzelere ağız ve göz yaparak çocuklar için oyuncak olarak da kullanabilirsiniz. Eğer çocuğunuz küçükse bu parçaları örgü ya da dikiş ile yapın. Küçük çocuklara yapılan örgü oyuncaklarda düğme ya da boncuk olmaması gerekiyor. Çünkü çocuklar bunları kopararak yutabilirler. Böyle bir risk almamak adına sebze modellerinde de bu tür aksesuarlar kullanmamanızı tavsiye ediyoruz.

Amigurumi sebze örnekleri konusunda birçok farklı seçenek bulunmaktadır. Bu konuda becerikli iseniz yapacağınız sebzenin örneğini kendiniz de çıkarabilirsiniz. Henüz tığ işine yeni başlayanlar da kolay amigurumi sebze modellerini yapmayı deneyebilirler. Domates, limon, havuç ve salatalık gibi sebze modelleri biraz daha kolay olduğu için ilk olarak bunlarla başlayabilir ve sonrasında daha zor modellere geçebilirsiniz. Başlarda yaptığınız tasarımlara tam olarak şekil veremeseniz de zamanla ortaya daha güzel işler çıkarabilirsiniz. Buradaki en önemli nokta uygun ip ve tığ seçimini yapabilmektir. Amigurumi sebzeleri her türlü yün ip ile yapabilirsiniz fakat orta kalınlıkta iplerle hem daha kolay örer hem de daha şık tasarımlar oluşturabilirsiniz. Elinizde başka çalışmalardan kalan artık ipler varsa bunlardan küçük amigurumi sebzeler örerek çok güzel anahtarlıklar örebilirsiniz. Evde bu tür bir çalışma yapmak isterseniz sizlerle paylaştığımız amigurumi sebze modelleri bu konuda işinize yarayabilir. Amigurumi tekniği hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz örgü kategorimizde bu konudaki yazıları bulabilirsiniz. Sebze yerine meyve örmek isterseniz önceden paylaştığımız, amigurumi meyve modelleri yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir