Amigurumi Oyuncak Modelleri

Amigurumi Oyuncak Modelleri

Sosyal medyada paylaş
RSS
Follow by Email
FACEBOOK
Google+
http://www.eglenbizle.com/amigurumi-oyuncak-modelleri/
Pinterest

Amigurumi oyuncak modelleri son yıllarda oldukça popüler. Amgurumi, tığ ile sık iğne tekniği kullanılarak oyuncak yapma sanatıdır. Japonca kökenli olan ami; örülmüş ve nuigirimi; doldurulmuş oyuncak sözcüklerinin birleşiminden oluşmuştur. Küçük çocuklar için en ideal oyuncak çeşitleri arasında örgü oyuncaklar da bulunmaktadır. Bu konuda en sık tercih edileni ise amigurumi oyuncak modelleri olmaktadır. Canlı renkleri ve birbirinden güzel modelleri ile bu tür oyuncaklar sadece ülkemizde değil tüm dünyada popüler. El becerisine güvenen bayanlar çocuklarına amigurumi oyuncaklar yaparak çocuklarının güvenilir yapıda oyuncaklar ile oynamasını sağlayabilirler. 0 ile 6 yaş arası çocuklara oyuncak seçmek biraz zor olmaktadır. Küçük çocuklar henüz bazı tehlikelerden haberdar olmadıkları için küçük boyuttaki ya da parçalara ayrılabilen oyuncaklar onlar için zararlı olabilir. Örgü oyuncaklar ise yumuşak dokuları ile çocuklara zarar vermez ve renkleri ile de onların dikkatini çekerler.

Amigurumi Oyuncak Yapmak için Gerekli Malzemeler

Amigurumi oyuncak yapmak için ip ve tığa ihtiyacınız vardır. Bunun dışında oyuncağı dikmek için iğne ve içine  koymak için de dolgu malzemesi gerekmektedir. Amigurumi yapmak için her türlü ip kullanılabilir fakat küçük çocukların hassas cilt yapısı göz önünde bulundurularak pamuk ip kullanmakta fayda var. Bu tarz bir ip kullandığınız zaman çocuğunuz oyuncağı ile güven içinde oynayabilir ve geceleri ona sarılıp uyuyabilir. Kalın ve kolay kopmayan yapıdaki ipler oyuncak örmek için ideal ip çeşitleri arasındadır. Yapılan oyuncağın içine elyaf doldurarak yumuşak olmasını sağlayabilirsiniz. Çocuğunuz çok küçük ise ona öreceğiniz oyuncakta koparıp yutabileceği aksesuarlar kullanmaktan kaçınmalısınız. Yapacağınız bebek ve hayvan figürlerinin gözlerini de örerek yapabilirsiniz.

Evde Amigurumi Oyuncak Nasıl Yapılır?

Amigurumi oyuncak nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız bunun için tığ ile örgü örmeyi bilmeniz yeterlidir. Amigurumi oyuncak yapımında genelde tığ ile örülen sık iğne tekniği uygulanmaktadır. İpin kalınlığına uygun bir tığ kullandığınızda çocuğunuza harika oyuncaklar örebilirsiniz. Örgüye sık iğne ile başlayarak daha sonra yapacağınız modele göre sık iğneleri artırıp eksilterek oyuncağı yapabilirsiniz. Örgüyü tamamladıktan sonra kalın bir iğne yardımı ile ek yerlerinden oyuncağı dikerek birleştirmelisiniz. Bunu yaparken elyafı oyuncağın içine koyabileceğiniz bir yeri dikmeden bırakmalısınız. Daha sonra bu delikten elyafı oyuncağın içine doldurmalı ve en son kalan boşluğu da dikerek oyuncağın yapımını tamamlayabilirsiniz. Çocuğunuza evde örgü oyuncak yapmak isterseniz aşağıda paylaşacağımız amigurumi oyuncak modelleri bu konuda çok işinize yarayabilir. Galerimizdeki örgü oyuncak modellerini inceleyerek bunlardan istediğinizi yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir