Amigurumi Nasıl Yapılır

Amigurumi Nasıl Yapılır?

Sosyal medyada paylaş
RSS
Follow by Email
FACEBOOK
Google+
http://www.eglenbizle.com/amigurumi-nasil-yapilir/
Pinterest

Amigurumi nasıl yapılır diye merak edenler için bu yazımızda konu hakkında merak edilen tüm soruların cevaplarını paylaşıyoruz. Amigurumi, Japon kökenli bir oyuncak örme sanatıdır. Günümüzde sadece ülkemizde değil tüm dünyada oldukça popülerdir. Örgü örmeyi seven bayanlar bu tekniği kullanarak çocukları için çok güzel oyuncaklar ve evleri için de harika dekor ürünleri yapmaktalar. Bu konuda kendini geliştirerek amigurumi yaparak ek gelir elde eden bayanlar da bulunmaktadır. Siz de çocuğunuz için güzel ve sağlıklı oyuncaklar örmek ya da evinizi güzelleştirecek dekoratif ürünler tasarlamak isterseniz bu uygulamayı yapmayı deneyebilirsiniz.

Amigurumi Yapmak için Gerekli Malzemeler

Amigurumi çoğunlukla tığ ile yapılmaktadır. Bunun için kalın bir tığ ve buna uygun bir ipe ihtiyacınız var. Amigurumi yapımı için her türlü ip kullanılabilir. Eğer çocuğunuza amigurumi oyuncak yapacaksanız, onun hassas cildine zarar vermeyecek yapıda olan pamuklu iplerden kullanabilirsiniz. Küçük çocuklar örgü oyuncaklarla çok sık temas ettiği hatta bazıları bu oyuncaklarla yattığı için özellikle alerjik bünyesi olan çocuklarda bu durum göz ardı edilmemelidir. Yapacağınız oyuncağın tasarımına göre bir ya da birkaç renkte ip kullanılabilir. Farklı renkte ipler kullanacağınız zaman bunların kalınlığının birbirine uymasına dikkat etmelisiniz. Ördüğünüz oyuncakların parçalarını birleştirmek için bir yorgan iğnesi ve oyuncakların içini doldurmak için de elyaf gerekmektedir. Bunun dışında oyuncaklara kıyafet yapmak için kumaş ya da başka aksesuarlar da kullanmak mümkün. Eğer çocuğunuz çok küçük ise oyuncak yapımında onun koparıp yutabileceği aksesuarlar kullanmaktan kaçınmalısınız.

Amigurumi Yapımı

Amigurumi yapımı için elinizde örnek bir model olmalı. Bu şekilde işiniz daha kolay olacaktır. Amigurumi yapımında sık iğne tekniği kullanılmaktadır. Bunu yapabilmek için ilk olarak sihirli halka yapmakla işe başlamalısınız. Sihirli halka ya da sık iğne yapımını bilmiyorsanız aşağıdaki görseli inceleyebilirsiniz.

Amigurumi Yapımı Resimli Anlatım
Amigurumi Yapımı Resimli Anlatım

Yapacağınız oyuncağın modeline göre birkaç parça örmeniz gerekebilir. Örnek çalışmaya göre sık iğneleri arttırıp eksilterek oyuncağı örebilirsiniz. Tüm parçaları ördükten sonra bunları bir iğne yardımı ile güzelce dikmeli ve içlerine elyaf doldurmalısınız.

Oyuncak yapımında gerekli olan şapka ve diğer aksesuarları da örerek yapmanız mümkün.

Amigurumi Leylek
Amigurumi Leylek

Elinizde aynı kalınlıkta artık ipler varsa bunları da amigurumi oyuncak yaparak değerlendirmeniz mümkün. Oyuncakların ağız ve gözlerini de ip ile yapabilirsiniz. Küçük bebeklere yapacağınız oyuncaklarda bu tür uygulamalara ihtiyacınız olabilir.

Amigurumi Köpek
Amigurumi Köpek

Kız çocukları için istediğiniz büyüklükte amigurumi bebekler yapabilirsiniz. Bu bebeklere sarı, siyah ya da kahverengi iplerden saç yaparak daha sevimli hale getirebilirsiniz.

Amigurumi Bebek
Amigurumi Bebek

Çocuklar peluş oyuncakları çok sevdikleri için onlara amigurumi tekniğini kullanarak sevimli bir ayı ya da başka hayvanlar yapabilirsiniz.

Amigurumi Ayı
Amigurumi Ayı

Çocukların sevdiği çizgi film karakterleri de amigurumi oyuncak yapımında kullanılabilir. Bu sevimli oyuncaklar aynı zamanda çocuk odası için sevimli bir dekor ürünü işlevi de görebilir.

Amigurumi Arı Maya
Amigurumi Arı Maya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir