3-2-1 Kumihimo Bileklik Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle 3-2-1 kumihimo bileklik yapımı başlığı altında evde kolay bileklik yapabileceğiniz bir örnek çalışma paylaşıyoruz. Evde örgü bileklik yapmak için farklı teknikler kullanılmaktadır. Düğüm ya da saç örgüsü tekniği kullanılan modellerin yanı sıra kumihimo tezgahı ile yapılan modeller de bulunmaktadır. Biz bugün sizlerle yuvarlak bir karton yani kumihimo diski ile yapabileceğiniz çok kolay bir bileklik modeli paylaşmak istiyoruz. Evde kendiniz ya da sevdikleriniz için güzel bir bileklik yapmak isterseniz uygulamanın detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

3-2-1 Kumihimo Bileklik Yapımı

Kumihimo diski ile evde çok güzel bileklikler yapabilirsiniz. Ortasında iplerin geçebileceği şekilde bir delik bulunan bu diskin kenarlarında çentikler bulunmaktadır. İpleri ortadaki delikten geçirip, kenarlardaki çentiklere taktıktan sonra 3-2-1 tekniğini uygulayabilirsiniz. Bu kolay teknik sayesinde kısa sürede istediğiniz renkte aşağıdaki resimde bulunan bileklikten yapabilirsiniz.

Kumihimo Bileklik
Kumihimo Bileklik

Elinizde başka çalışmalardan artan yün ipler varsa bunları bileklik yapımında kullanarak değerlendirebilirsiniz. Yuvarlak bir şekli olduğu için bu bileklik kumihimo bileziği olarak da adlandırılmaktadır. Bu bileklik modelini tek renk ile ya da iki renk ile yapabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.

Gerekli Malzemeler

 • İki farklı renkte ip
 • Kumihimo diski

Kumihimo bileklik yapımı için; patiklik ip, bebe yünü, kazak yünü, lif ipi gibi ipler kullanılabilir.

3-2-1 Tekniği ile Kumihimo Bileklik Nasıl Yapılır?

Kumihimo diski ve ipler hazır ise bilekliği yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

 •  3-2-1 kumihimo bileklik modeli için 7 adet 60 cm uzunluğunda ip kullanmanız yeterli olacaktır.
 • Bu iplerin baş kısımlarını aynı hizaya getirip kumihimo diskinin ortasından geçirin. İpleri biraz aşağı doğru çekip çok sıkı olmayan bir düğüm atın.
 • İpleri bir başka bir başka renkli olacak şekilde disk aralıklarından geçirin.
 • Eğer kullandığınız disk 8 aralıklı değil ise 8 aralıklıymış gibi eşit aralıklarla ipleri geçirin. Bir adet çeltik boşluk kalsın.
 • İpleri diske yerleştirdikten sonra elinize alın.
 • Boş kalan aralıktan sonraki ipten başlayarak 3-2-1 sayın.
 • Bire denk gelen yerdeki ipi yerinden çıkarıp boşluk kalan aralığa geçirin.
 • Yeniden aynı işlemleri tekrar edin.
 • Her seferinde 3-2-1 sayarak bilekliği örmeye devam edin.
 • Bileklik kolunuzu saracak uzunluğa gelene kadar örmeye devam edin.
 • Yeterince uzadıktan sonra ipleri aralıklardan çıkarın. Başta yaptığınız düğümü çözün. Bilekliğiniz bu şekilde hazır.

Kumihimo bilekliği bağlamak için farklı sap kısımları hazırlayabilirsiniz. İsterseniz bilekliğin her iki yanındaki ipleri saç örgüsü şeklinde örebilir, uç kısımlarını düğümleyebilirsiniz. İsterseniz iplerin bilekliğe yakın kısmına bir düğüm atabilir, bir de sap kısımlarının en ucuna bir düğüm atabilirsiniz. Bu şekilde de çok şık bir bitiriş olabilir. Ya da ipleri sadece bilekliğin bitiş noktalarından düğümleyebilirsiniz. Her şekilde de çok şık ve kullanışlı bileklikler elde edebilirsiniz.

Bu modelde de bilekliği soldan sağa ya da sağdan sola hep aynı yönde örmeniz gerekir. Bileklik modelinin düzgün olması için örme aşamasında bilekliği diskin ortasından yerleştirdiğiniz yerden sıkıca tutun. Bu şekilde daha düzgün bileklikler hazırlayabilirsiniz. Evde bu kolay bileklik modelini yapmak isteyenler için aşağıda kumihimo bileklik yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Bilekliği yapmak için karton kumihimo diski hazırlamak isterseniz daha önce paylaştığımız kumihimo diski nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Kaynak: www.kadinhanem.com

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial